Jaki wpływ na organizm ma mleko wielbłądzie?

Zarówno przemysł spożywczy, jak i kosmetyczny, ciągle szuka rozwiązań pozwalających zastąpić tradycyjne składniki, które nierzadko mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Tak jest m.in. z produktami z mleka krowiego. Coraz częstsza nietolerancja laktozy i brak znaczącego pozytywnego wpływu na zdrowie sprawia, że częściej szukamy zamienników – owczych, kozich czy… wielbłądzich.

To właśnie wielbłądzie mleko stało się hitem – z jednej strony przez wzgląd na swoje dobroczynne właściwości, a z drugiej – przez jego łatwą osiągalność w krajach afrykańskich i naprawdę dużą ilość – dromadery potrafią dać do 30 litrów dziennie, a podczas intensywnej suszy – do 20.

Wpływ mleka wielbłądziego na organizm

Dużą zaletą produktu jest jego podobieństwo do mleka człowieka – z tego powodu może być substytutem dla niemowląt, co ma szczególne znaczenie w krajach zagrożonych głodem – wielbłądy wytwarzają je przez około 18 miesięcy po porodzie. Ponadto ta bliskość może działać leczniczo na schorzenia dziecięce, m.in. rotawirusy, powodujące ciężkie biegunki.

Ale i dla nas ma ono pozytywne korzyści – niska zawartość cukru będzie doceniona przez osoby z cukrzycą (lub w stanach przedcukrzycowych), czy też przez tych, którzy nie tolerują laktozy. Produkt ten zawiera też znaczne ilości żelaza, które jest suplementowane m.in. przez osoby z anemią.

Zalety kosmetyków z mleka wielbłąda

Preparaty z tym składnikiem skierowane są między innymi do osób ze skórą suchą i wrażliwą, przez wzgląd na ich silne działanie odżywcze i nawilżające. Może także pobudzać produkcję kolagenu, co zwiększa jędrność i delikatność skóry.

Kolejnym plusem jest wysoka zawartość lanoliny, która łagodzi objawy łuszczycy w stosowaniu miejscowym. Innymi wartościowymi składnikami są:

  • elastyna,
  • witamina C,
  • wapń.

Zastosowanie mleka wielbłądziego

W związku z tym kosmetyki zawierające ten składnik, czyli m.in. kremy, takie jak Egy Camel Milk Cream mogą wpływać na skórę przeciwstarzeniowo, ujędrniająco, a nawet wyrównywać jej koloryt, usuwając niechciane przebarwienia.